MS24264R22T12PN
Mfr.Part #
MS24264R22T12PN
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Plating :
Aluminium, Anodized
Ratings :
MIL-DTL-26500
Contact Material :
Copper
Flange
Number of Terminations :
Aluminum
Number of Ports :
1
Anodized
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Published :
Datasheets
MS24264R22T12PN
MS24264R22T12PN Overview
MS24264R22T12PN Features
12 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T12PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T12PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER