MS24264R22T12P9-LC
Mfr.Part #
MS24264R22T12P9-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 12POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
12
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Black
Unshielded
Type :
For Male Pins
Orientation :
9
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Bulk
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Anodized
Contact Size :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
H
MS24264R22T12P9-LC Overview
MS24264R22T12P9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T12P9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T12P9-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT