MS24264R22T12P6-LC
Mfr.Part #
MS24264R22T12P6-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 12POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
12
Pbfree Code :
No
Type :
For Male Pins
Epoxy, Glass Filled
Contact Type :
Orientation :
6
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Black
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Military, MIL-DTL-26500
Contact Size :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Gold
MS24264R22T12P6-LC Overview
MS24264R22T12P6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T12P6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T12P6-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT