MS24264R22T12P6
Mfr.Part #
MS24264R22T12P6
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
1 (Unlimited)
Contact Material :
Copper
Orientation :
6
Military, MIL-DTL-26500
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
12 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
12
Ratings :
Environment Sealed
Datasheets
MS24264R22T12P6
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 12 (Power) Positions Crimp Gold Anodized Bulk 6 Threaded
MS24264R22T12P6 Overview
MS24264R22T12P6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T12P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T12P6 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER