MS24264R22B55SY-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22B55SY-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
HTS Code :
Number of Contacts :
55
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Ingress Protection :
Environment Sealed
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Anodized
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Black
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
Published :
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
55 (Power)
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20 Power
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
Y
Shell Size, MIL :
H
Body Material :
Aluminium
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MS24264R22B55SY-LC Overview
MS24264R22B55SY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55SY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55SY-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT