MS24264R22B55SY
Mfr.Part #
MS24264R22B55SY
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Aluminium
Number of Contacts :
H
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Ratings :
Environment Sealed
Contact Material :
Copper
Termination :
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
Y
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Unshielded
Mount :
Flanges, Panel
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
MS24264R22B55SY
MS24264R22B55SY Overview
MS24264R22B55SY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55SY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55SY Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER