MS24264R22B55SN-LC
Mfr.Part #
MS24264R22B55SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Black
Epoxy, Glass Filled
Contact Size :
20 Power
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Number of Contacts :
H
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
No
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
12 Weeks
MS24264R22B55SN-LC Overview
MS24264R22B55SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55SN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT