MS24264R22B55SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22B55SN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Sealed
Mounting Feature :
Flange
Number of Ports :
1
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Sealed
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Material :
Copper
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
55
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
22-55
Published :
2002
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
H
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Anodized
Gender :
Receptacle
Plating :
Aluminium, Anodized
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
55 (Power)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
MS24264R22B55SN
MS24264R22B55SN Overview
MS24264R22B55SN Features
55 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER