MS24264R22B55SN
Mfr.Part #
MS24264R22B55SN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 55POS CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Unshielded
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
2002
Number of Terminations :
Anodized
Ratings :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
22-55
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Epoxy, Glass Filled
Contact Material :
Copper
Number of Ports :
1
Plating :
Aluminium, Anodized
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24264R22B55SN
Conesys MS24264R22B55SN
MS24264R22B55SN Overview
MS24264R22B55SN Features
55 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER