MS24264R22B55S9-LC
Mfr.Part #
MS24264R22B55S9-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Epoxy, Glass Filled
Contact Plating :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Gender :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
Bayonet Lock
Number of Contacts :
55
Housing Color :
Black
Published :
Contact Shape :
Circular
No SVHC
Contact Size :
20 Power
Orientation :
9
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Unshielded
MS24264R22B55S9-LC Overview
MS24264R22B55S9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55S9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55S9-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT