MS24264R22B55S9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22B55S9
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
H
Number of Positions :
55 (Power)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Plating :
Aluminium, Anodized
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
Copper
Published :
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
9
Number of Ports :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Anodized
Number of Terminations :
55
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Ratings :
Environment Sealed
Datasheets
MS24264R22B55S9
MS24264R22B55S9 Overview
MS24264R22B55S9 Features
55 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55S9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55S9 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER