MS24264R22B55S7-LC
Mfr.Part #
MS24264R22B55S7-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Stock
39
In Stock :
39
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Black
Pbfree Code :
No
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Published :
2002
55
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Size :
20 Power
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
22-55
Orientation :
7
H
MS24264R22B55S7-LC Overview
MS24264R22B55S7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55S7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55S7-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT