MS24264R22B55S7
Mfr.Part #
MS24264R22B55S7
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
H
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
7
Bayonet Lock
Contact Material :
Copper
MIL-DTL-26500
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Bulk
Ratings :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24264R22B55S7
MS24264R22B55S7 Overview
MS24264R22B55S7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55S7 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER