MS24264R22B55S6
Mfr.Part #
MS24264R22B55S6
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Military, MIL-DTL-26500
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Aluminium
Ratings :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environment Sealed
Termination :
Orientation :
6
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
Copper
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Bulk
Datasheets
MS24264R22B55S6
MS24264R22B55S6 Overview
MS24264R22B55S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55S6 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER