MS24264R22B55S6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22B55S6
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 55POS CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Shell Size - Insert :
22-55
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
H
Number of Contacts :
55
Ratings :
Environment Sealed
Orientation :
6
Contact Material :
Copper
Published :
2002
Shell Finish :
Anodized
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
55 (Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
Environment Sealed
Datasheets
MS24264R22B55S6
Conesys MS24264R22B55S6
MS24264R22B55S6 Overview
MS24264R22B55S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55S6 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER