MS24264R22B55PY-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22B55PY-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
H
Contact Type :
Crimp
Gender :
Receptacle
Shielding :
Unshielded
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Anodized
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
55
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
55 (Power)
Housing Color :
Black
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
Y
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Size :
20 Power
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
MS24264R22B55PY-LC Overview
MS24264R22B55PY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55PY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55PY-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT