MS24264R22B55PY
Mfr.Part #
MS24264R22B55PY
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-26500
55 (Power)
Ratings :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Bulk
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500, LOW PROFILE, POLARIZED
Mixed Contacts :
No
ECCN Code :
EAR99
Aluminum
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT RESISTANT; FLUID RESISTANT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Anodized
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Material :
Aluminium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
Copper
12 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
55
Termination :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
Y
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Military, MIL-DTL-26500
Datasheets
MS24264R22B55PY
MS24264R22B55PY Overview
MS24264R22B55PY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55PY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55PY Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER