MS24264R22B55PN
Mfr.Part #
MS24264R22B55PN
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Terminations :
55
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500, LOW PROFILE
Plating :
Aluminium, Anodized
Contact Material :
Copper
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Unshielded
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
Military, MIL-DTL-26500
Filter Feature :
No
Number of Ports :
1
Orientation :
N (Normal)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Anodized
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Epoxy, Glass Filled
DIN Conformance :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
Environment Sealed
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT RESISTANT; FLUID RESISTANT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Crimp
Empty Shell :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Published :
Ratings :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
MS24264R22B55PN
MS24264R22B55PN Overview
MS24264R22B55PN Features
55 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER