MS24264R22B55P9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22B55P9
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500, LOW PROFILE, POLARIZED
Number of Positions :
55 (Power)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
55
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mixed Contacts :
No
Ratings :
Environment Sealed
Number of Ports :
1
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Copper
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Orientation :
9
Shell Finish :
Anodized
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Terminations :
55
Plating :
Aluminium, Anodized
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT RESISTANT; FLUID RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
H
MIL Conformance :
yes
Published :
Mount :
Flanges, Panel
Backshell Type :
Solid
Datasheets
MS24264R22B55P9
MS24264R22B55P9 Overview
MS24264R22B55P9 Features
55 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55P9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55P9 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER