MS24264R22B55P8
Mfr.Part #
MS24264R22B55P8
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT RESISTANT; FLUID RESISTANT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
Copper
ECCN Code :
EAR99
12 Weeks
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Bayonet Lock
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
55 (Power)
Number of Contacts :
55
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500, LOW PROFILE, POLARIZED
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Sealed
Orientation :
8
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Unshielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Anodized
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Panel Mount
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
MS24264R22B55P8
MS24264R22B55P8 Overview
MS24264R22B55P8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55P8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55P8 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER