MS24264R22B55P6
Mfr.Part #
MS24264R22B55P6
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Orientation :
6
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
Environment Sealed
Published :
Filter Feature :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT RESISTANT; FLUID RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Mixed Contacts :
H
Number of Contacts :
55
Empty Shell :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
55 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Bayonet Lock
Contact Material :
Copper
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MS24264R22B55P6
MS24264R22B55P6 Overview
MS24264R22B55P6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55P6 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER