MS24264R22B55P6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22B55P6
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
Environment Sealed
Shielding :
Unshielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Copper
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
Published :
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
6
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
H
Shell Finish :
Anodized
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT RESISTANT; FLUID RESISTANT
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Number of Contacts :
55
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
55 (Power)
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
MS24264R22B55P6
Conesys MS24264R22B55P6
MS24264R22B55P6 Overview
MS24264R22B55P6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B55P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B55P6 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER