MS24264R22B32SY-LC
Mfr.Part #
MS24264R22B32SY-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 26
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
32 (Power)
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Black
Shell Size, MIL :
H
Contact Type :
Crimp
Orientation :
Y
Epoxy, Glass Filled
Number of Pins :
32
Flange
Note :
Contacts Not Included
MS24264R22B32SY-LC Overview
MS24264R22B32SY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B32SY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B32SY-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT