MS24264R22B32SY
Mfr.Part #
MS24264R22B32SY
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
32 (Power)
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
Y
Military, MIL-DTL-26500
Number of Pins :
32
Ratings :
Environment Sealed
Datasheets
MS24264R22B32SY
MS24264R22B32SY Overview
You get it in Receptacle, Female Sockets packaging.Mounting type Panel Mount is selected for the device.Packaged in a Bulk case.A member of the Military, MIL-DTL-26500 Series.A 32 pin is located on the device.There's a Flanges, Panel mount on the part.Device runs in -55°C~200°C operating temperature.
MS24264R22B32SY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B32SY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B32SY Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER