MS24264R22B32SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22B32SN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Black
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Number of Pins :
32
Ingress Protection :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 26
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size, MIL :
H
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Shell Finish :
Anodized
Number of Positions :
32 (Power)
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
MS24264R22B32SN-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 32 pins.
MS24264R22B32SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B32SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B32SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT