MS24264R22B32SN
Mfr.Part #
MS24264R22B32SN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
1 (Unlimited)
Number of Ports :
1
Anodized
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange
Termination :
Crimp
Plating :
Aluminium, Anodized
H
Ratings :
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
MS24264R22B32SN
MS24264R22B32SN Overview
Receptacle, Female Sockets packaging is included.This device has a mounting type of Panel Mount.We package the product with a Bulk case.The product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.It has a 32 pin configuration.You've got Flanges, Panel mounted on the part.This device runs at -55°C~200°C operating temperature.
MS24264R22B32SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B32SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B32SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER