MS24264R22B32S9-LC
Mfr.Part #
MS24264R22B32S9-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
32 (Power)
Housing Color :
Black
H
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 26
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
9
Environment Sealed
Contact Type :
Panel Mount
MS24264R22B32S9-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.There are 32 pins on the device.
MS24264R22B32S9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B32S9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B32S9-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT