MS24264R22B32PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22B32PN
Manufacturer
RMS
Description
MS24264R22B32PN
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-26500
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
H
Ingress Protection :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
32 (Power)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Plating :
Aluminium, Anodized
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ratings :
Environment Sealed
Mounting Feature :
Flange
Number of Ports :
1
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Pins :
32
Packaging :
Bulk
Datasheets
MS24264R22B32PN
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R22B32PN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~200°C, Mounting Type:Panel Mount, Number of Pins:32, MS24264R22B32PN pinout, MS24264R22B32PN datasheet PDF, MS24264R22B32PN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R22B32PN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24264R22B32PN Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.Devices with 32 pins are available.Flanges, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R22B32PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B32PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B32PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP