MS24264R22B19SY-LC
Mfr.Part #
MS24264R22B19SY-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
16 Power
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
19 (Power)
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Published :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
No
Bayonet Lock
Gender :
Receptacle
Panel Mount
Number of Contacts :
19
Orientation :
Y
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Anodized
HTS Code :
Military, MIL-DTL-26500
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Black
Ingress Protection :
Environment Sealed
MS24264R22B19SY-LC Overview
MS24264R22B19SY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B19SY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B19SY-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT