MS24264R22B19S9
Mfr.Part #
MS24264R22B19S9
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
19 (Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Material :
Copper
Packaging :
Bulk
Published :
Orientation :
9
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Body Material :
Aluminium
Aluminum
Number of Contacts :
19
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
MS24264R22B19S9
MS24264R22B19S9 Overview
MS24264R22B19S9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B19S9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B19S9 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER