MS24264R22B19PY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22B19PY
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
Environment Sealed
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Sealed
Number of Positions :
19 (Power)
Number of Contacts :
19
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Finish :
Anodized
Orientation :
Y
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
H
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
MS24264R22B19PY
MS24264R22B19PY Overview
MS24264R22B19PY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B19PY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B19PY Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER