MS24264R22B19P6
Mfr.Part #
MS24264R22B19P6
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
Receptacle
Orientation :
6
Contact Material :
Copper
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
H
Shell Size - Insert :
22-19
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Positions :
19 (Power)
Termination :
12 Weeks
Published :
2002
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Sealed
Body Material :
Aluminium
Unshielded
Number of Contacts :
19
Datasheets
MS24264R22B19P6
MS24264R22B19P6 Overview
MS24264R22B19P6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22B19P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22B19P6 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER