MS24264R20T41PN-LC
Mfr.Part #
MS24264R20T41PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Aluminum
Number of Contacts :
41
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
No
Orientation :
N (Normal)
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
Flange
Published :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Black
Epoxy, Glass Filled
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
Contact Type :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20 Power
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
41 (Power)
MS24264R20T41PN-LC Overview
MS24264R20T41PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20T41PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20T41PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT