MS24264R20T39PN
Mfr.Part #
MS24264R20T39PN
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Epoxy, Glass Filled
Plating :
Aluminium, Anodized
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Ports :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Pins :
39
Bulk
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
39 (Power)
Ratings :
Environment Sealed
Datasheets
MS24264R20T39PN
MS24264R20T39PN Overview
MS24264R20T39PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20T39PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20T39PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER