MS24264R20T28PN
Mfr.Part #
MS24264R20T28PN
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Ports :
1
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Anodized
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Size, MIL :
G
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Sealed
Published :
2002
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Material :
Copper
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
20-28
Number of Positions :
28 (Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Threaded
Number of Terminations :
28
Termination :
Crimp
Plating :
Aluminium, Anodized
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
MS24264R20T28PN
MS24264R20T28PN Overview
MS24264R20T28PN Features
28 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20T28PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20T28PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER