MS24264R20B41SN
Mfr.Part #
MS24264R20B41SN
Manufacturer
RMS
Description
MS24264R20B41SN
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Bulk
Published :
Mounting Feature :
Flange
Number of Ports :
1
Number of Pins :
41
Plating :
Aluminium, Anodized
REACH SVHC :
No SVHC
G
Gender :
Receptacle
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Sealed
Body Material :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel
Termination :
Crimp
Contact Material :
Copper
Unshielded
Datasheets
MS24264R20B41SN
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R20B41SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~200°C, Number of Pins:41, Mounting Type:Panel Mount, MS24264R20B41SN pinout, MS24264R20B41SN datasheet PDF, MS24264R20B41SN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R20B41SN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24264R20B41SN Overview
The packaging contains Receptacle, Female Sockets.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.A 41 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.
MS24264R20B41SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B41SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B41SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP