MS24264R20B41S9-LC
Mfr.Part #
MS24264R20B41S9-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Military, MIL-DTL-26500
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20 Power
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
9
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Contacts :
41
Contact Plating :
Gold
Unshielded
Pbfree Code :
No
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Environment Sealed
MS24264R20B41S9-LC Overview
MS24264R20B41S9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B41S9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B41S9-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT