MS24264R20B41S7-LC
Mfr.Part #
MS24264R20B41S7-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Contact Size :
20 Power
Bayonet Lock
Number of Pins :
41
Orientation :
7
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Housing Color :
Black
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
MS24264R20B41S7-LC Overview
MS24264R20B41S7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B41S7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B41S7-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT