MS24264R20B41P7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R20B41P7
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Sealed
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
7
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Anodized
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Shell Size, MIL :
G
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
41 (Power)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
MS24264R20B41P7
MS24264R20B41P7 Overview
Currently, it is packaged in Receptacle, Male Pins.Mounting type Panel Mount is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series, it is one of the most popular.A device with a 20 pin configuration is equipped with the device.Flanges, Panel is the mounting point for the part.-55°C~200°C Operating Temperature is used by the device.
MS24264R20B41P7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B41P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B41P7 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER