MS24264R20B39SN
Mfr.Part #
MS24264R20B39SN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Plating :
Aluminium, Anodized
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Ports :
1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military, MIL-DTL-26500
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Number of Pins :
39
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Ratings :
Environment Sealed
Datasheets
MS24264R20B39SN
MS24264R20B39SN Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.Devices with 39 pins are available.Flanges, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R20B39SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B39SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B39SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER