MS24264R20B39S6
Mfr.Part #
MS24264R20B39S6
Manufacturer
RMS
Description
MS24264R20B39S6
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Orientation :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ratings :
Environment Sealed
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Number of Pins :
39
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
MS24264R20B39S6
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R20B39S6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~200°C, Number of Pins:39, MS24264R20B39S6 pinout, MS24264R20B39S6 datasheet PDF, MS24264R20B39S6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R20B39S6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24264R20B39S6 Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.Devices with 39 pins are available.Flanges, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R20B39S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B39S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B39S6 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP