MS24264R20B39P6-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R20B39P6-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size, MIL :
G
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
Number of Pins :
16
Contact Size :
16 Power 2 20 Power 37
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Orientation :
6
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
39 (Power)
Pbfree Code :
No
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Anodized
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Black
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
MS24264R20B39P6-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.A 16 pin is provided on the device.
MS24264R20B39P6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B39P6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B39P6-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT