MS24264R20B28S7
Mfr.Part #
MS24264R20B28S7
Manufacturer
RMS
Description
MS24264R20B28S7
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ratings :
Number of Pins :
28
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
7
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Aluminum
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
G
Datasheets
MS24264R20B28S7
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R20B28S7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~200°C, Number of Pins:28, Mounting Type:Panel Mount, MS24264R20B28S7 pinout, MS24264R20B28S7 datasheet PDF, MS24264R20B28S7 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R20B28S7 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24264R20B28S7 Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are 28 pins on the device.There is a mounting hole at Flanges, Panel.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.
MS24264R20B28S7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B28S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B28S7 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP