MS24264R20B28PN-LC
Mfr.Part #
MS24264R20B28PN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 28POS PNL MT
Stock
105
In Stock :
105
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Anodized
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Epoxy, Glass Filled
Note :
Contacts Not Included
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Black
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Pbfree Code :
No
Flange
Contact Size :
12 Power 4 20 Power 24
Number of Pins :
12
Shell Size - Insert :
20-28
Connector Type :
Receptacle Housing
Military Standard :
MIL-DTL-26500
MS24264R20B28PN-LC Overview
A Receptacle Housing packaging is included.It's mounted Panel Mount.We use a Bulk case to package the product.It's from the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are a lot of benefits to this part that are shared with other For Male Pins products.A 12 pin is on the device.
MS24264R20B28PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B28PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B28PN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT