MS24264R20B28PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R20B28PN
Manufacturer
RMS
Description
MS24264R20B28PN
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Flange
Number of Ports :
1
Number of Positions :
28 (Power)
Ratings :
Environment Sealed
Plating :
Aluminium, Anodized
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
28
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Anodized
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shielding :
Unshielded
Datasheets
MS24264R20B28PN
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R20B28PN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~200°C, Mounting Type:Panel Mount, Number of Pins:28, MS24264R20B28PN pinout, MS24264R20B28PN datasheet PDF, MS24264R20B28PN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R20B28PN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24264R20B28PN Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.It has 28 pins.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R20B28PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B28PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B28PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP