MS24264R20B28P9-LC
Mfr.Part #
MS24264R20B28P9-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 28POS PNL MT
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
20-28
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
9
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Contacts :
28
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
G
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
28 (Power)
Flange
Contact Size :
12 Power 4 20 Power 24
Anodized
Gender :
Receptacle
Published :
2002
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-26500
MS24264R20B28P9-LC Overview
MS24264R20B28P9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B28P9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B28P9-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT