MS24264R20B28P7-LC
Mfr.Part #
MS24264R20B28P7-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 28POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Pbfree Code :
No
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Positions :
28 (Power)
Orientation :
7
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~200°C
1 (Unlimited)
Contact Size :
12 Power 4 20 Power 24
Shell Finish :
Anodized
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Pins :
12
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
MS24264R20B28P7-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.The device is equipped with 12 pins.
MS24264R20B28P7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B28P7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B28P7-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT