MS24264R20B25S8
Mfr.Part #
MS24264R20B25S8
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 25POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Unshielded
Number of Pins :
25
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
8
Number of Positions :
25 (Power)
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Bulk
Termination :
Crimp
Datasheets
MS24264R20B25S8
MS24264R20B25S8 Overview
The product is packaged in Receptacle, Female Sockets.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-26500 Series.A total of 25 pins are available on the device.Part Flanges, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R20B25S8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B25S8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B25S8 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER