MS24264R20B25PNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R20B25PNL
Manufacturer
RMS
Description
MS24264R20B25PNL
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
25 (Power)
Shell Size - Insert :
20-25
Shell Finish :
Anodized
Ingress Protection :
Environment Sealed
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Black
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 19
Shell Size, MIL :
G
Number of Pins :
12
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Note :
Contacts Not Included
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
MS24264R20B25PNL
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R20B25PNL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:For Male Pins, Number of Pins:12, Operating Temperature:-55°C~200°C, Mounting Type:Panel Mount, MS24264R20B25PNL pinout, MS24264R20B25PNL datasheet PDF, MS24264R20B25PNL amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R20B25PNL ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24264R20B25PN-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.There are 12 pins on the device.
MS24264R20B25PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B25PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B25PN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP