MS24264R20B25PN
Mfr.Part #
MS24264R20B25PN
Manufacturer
RMS
Description
MS24264R20B25PN
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Ports :
1
Number of Positions :
25 (Power)
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
20-25
Number of Pins :
612
Panel Mount
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Unshielded
Number of Terminations :
25
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Plating :
Aluminium, Anodized
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MS24264R20B25PN
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R20B25PN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:612, Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~200°C, Number of Terminations:25, MS24264R20B25PN pinout, MS24264R20B25PN datasheet PDF, MS24264R20B25PN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R20B25PN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24264R20B25PN Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-26500 Series.A total of 612 pins are available on the device.Part Flanges, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R20B25PN Features
25 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B25PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B25PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP